środa, 20 maja 2015

Pytania o bezpieczeństwo państwa do kandydatów na urząd Prezydenta RP


Bezpieczeństwo Kraju jest kwestią kluczową dla osoby piastującej urząd Prezydenta RP. Pożądane jest więc zapytać Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego o następujące kwestie:
      1. Czy wydatki państwa polskiego na obronność w obecnej wysokości 1,95% PKB powinny ulec:
        • zmniejszeniu
        • utrzymaniu na obecnym poziomie
        • zwiększeniu do 2% PKB (oficjalne zapowiedzi rządu i obecnego Prezydenta RP)
        • zwiększeniu powyżej wysokości 2% PKB (stopniowo co roku, kaskadowo co 3 lata, inne warianty) np. do poziomu wydatków Turcji będącej członkiem NATO (wysokość nakładów Ankary na siły zbrojne w 2013 roku wynosiła 2,3%PKB)
      2. Czy w Polsce należy przywrócić obowiązek powszechnego przeszkolenia wojskowego? Tylko proszę nie odpowiadać, że obowiązek taki nadal jest, tylko czasowo został zawieszony. Mówiąc wprost, pytanie brzmi: czy państwo polskie powinno doprowadzić do sytuacji w której dorośli mężczyźni będą obowiązkowo potrafić obsługiwać podstawowe rodzaje broni i będą brali udział w cyklicznych szkoleniach wojskowych?
      3. Czy w Polsce należy zbudować system obrony terytorialnej? Jeśli tak to w jakiej perspektywie czasu?
      4. Kogo w ramach NATO uznajemy za strategicznego sojusznika Warszawy: Stany Zjednoczone? Niemcy? Inne państwo? A może wszystkich traktujemy podobnie?
      5. Czy Polska dopuszcza sprzedaż broni wszelkiego typu na Ukrainę? (precyzując w modelu: przyjęcie zamówienia i produkcja na potrzeby Kijowa bez naruszania polskich zasobów i zapasów mobilizacyjnych)
      6. Czy polskie siły zbrojne powinny brać czynny udział w operacjach wojskowych przeciw państwu islamskiemu?
      7. Czy polskie siły zbrojne powinny brać udział w międzynarodowych misjach wojskowych i stabilizacyjnych ONZ lub UE poza kontynentem europejskim np. w Republice Środkowoafrykańskiej?
      8. Czy polskie siły zbrojne w przypadku agresji Rosji np. na Litwę powinny zaatakowanej Litwie przyjść z wojskową pomocą, także w sytuacji w której pozostałe kraje NATO ograniczyłyby swoją reakcję na taką agresję do not dyplomatycznych i stwierdzenia „głębokiego zaniepokojenia działaniami Moskwy przyczyniającymi się do dalszej destabilizacji pokoju na kontynencie europejskim”?
      9. Czy Polska w perspektywie 25 lat powinna dążyć do posiadania broni nuklearnej?
      10. Jak przyszły Prezydent RP wyobraża sobie cywilny nadzór nad służbami specjalnymi w Polsce?
      11. Kto powinien pełnić wiodącą rolę w systemie zarządzania kryzysowego w Polsce: obecne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, przywrócone Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego? A może inne rozwiązanie?
      12. Czy Polska powinna zgodzić się na padające z kręgów UE propozycje obowiązku przyjmowania na swoim terytorium imigrantów z Azji i Afryki, którzy próbują nielegalnie przekraczać granice UE na południu Europy?
      13. Z jakimi inicjatywami ustawodawczymi w obszarze bezpieczeństwa i obronności przyszły Prezydent RP planuje w najbliższym czasie wystąpić do parlamentu? Prośba o publiczne zaprezentowanie co najmniej jednego takiego gotowego projektu?
      14. Kto po wygranych wyborach będzie kandydatem przyszłego Prezydenta RP do pełnienia funkcji Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego?
      Ostatnie pytanie dotyczące kwestii personalnych może wywołać niepotrzebne emocje. Jego intencja jest tymczasem zasadna, ponieważ w swej istocie jest pytaniem o poziom merytoryczny zaplecza kandydatów na Prezydenta RP oraz dotyka kwestii przejrzystości życia publicznego w Polsce. Należy podkreślić, że to konkretni ludzie wypełniają treścią przestrzeń publiczną. Z tego powodu nie jest bez znaczenia, czy przyszłym szefem BBN w Polsce ma być kobieta, która wcześniej była mężczyzną, czy przygotowany do pełnienia tej funkcji człowiek posiadający w tej dziedzinie wykształcenie i praktyczne doświadczenie, czy może były zawodowy wojskowy, czy też agent wpływu obcego państwa, który w wypowiedziach publicznych zawsze widzi najpierw rację innych krajów niż Polska.

      Wszystkim należy więc życzyć, aby najbliższe dni pozwoliły zweryfikować czego możemy spodziewać się po przyszłym Prezydencie RP w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa.

      dr Artur Jagnieża


      za: http://www.defence24.pl/analiza_kluczem-bezpieczenstwo-14-pytan-przed-ii-tura

      0 komentarze:

      Prześlij komentarz

      .