środa, 12 sierpnia 2015

Ruskie trolle w procesie Elizabeth Kübler-Ross

W modelu inspirowanym badaniami amerykańskiej psychiatry Elizabeth Kübler-Ross (1926-2004) proces zmiany ma 7 etapów: szok, zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja, akceptacja i pójście naprzód. Chociaż w swoich badaniach wyszła od analizowania reakcji na śmierć i żałobę to mimo wszystko te etapy odnoszą się do wszelkich sytuacji w rodzaju odejść i rozstań, którym towarzyszy strata (czegoś lub kogoś) oraz uczucie żalu i smutku.

Kwestią otwartą jest czy u źródła zmiany zawsze istnieje coś, co staje się bezpośrednim katalizatorem etapu pierwszego, czyli szoku... Bo przecież jakkolwiek strata, szczególnie ta nagła, jest szokiem, to chyba uczucie bezsilności wobec państwowej tyranii, podobnie jak starość też jest odchodzeniem i początkiem rozstania - ale czy tutaj też pojawia się ów szok?

Jaka jest filozofia zmiany? Generalnie każda zmiana to po prostu sekwencja końca i początku, jak śmierci i narodzin. Także w wymiarze symbolicznym, państwowym czy metaforycznym a nie jedynie fizycznym. Nawet w biznesie i polityce.


Stosując koncepcję Kubler-Roos kacapotrole przechodzą teraz przez niemile doświadczenie jakim jest PORZUCENIE (strata), w tym przypadku związane z utratą mocarstwowej pozycji matuszki rassiji.

Składa się ono z pięciu faz:

1. Szok, histeria, płacz i łzy...

2. Zaprzeczenie: Nie ma takiej możliwości!

3. Gniew: złość, chęć pokazania, udowodnienia, agresja / w zależności od sytuacji/

4. Negocjacje: A może jednak?,

5. Depresja: i tak nic nie ma sensu

6. Akceptacja: Jakoś muszę dać radę.

7. Refleksja, porzucenie haniebnej trollingowej działalności, żal za grzechy i zadośćuczynienie.

Ruskie trolle przeszły już fazę pierwszą, część jest już w fazie drugiej a większość nawet w fazie trzeciej (groźby wybuchu wojny, odcięcia gazu, znieważanie interlokutora itp.), jednostki w czwartej, zaś najbardziej zaawansowane z powodu depresji przestały pisać.

Po głupawych i agresywnych wpisach ruskiej płatnej agentury wpływu (vide Jarek Ruszkiewicz vel Spirito Libero i jego neonowe ścierwomedium) widać, że większość tamtejszych kacapo-trolli znalazło się w fazie trzeciej...

0 komentarze:

Prześlij komentarz

.