Pieśń pod tytułem Naprzód do boju żołnierze jest uznawana za hymn Polski Podziemnej.
Powstała ona w roku 1942, jest więc do pewnego stopnia rówieśnicą Armii Krajowej. Podaję tekst tego hymnu. Dostępny jest zapis nutowy tej pieśni, zawarty w książce Tadeusza Szewery.
Autorem słów hymnu Polski Podziemnej był żołnierz Armii Krajowej, Kazimierz Kumaniecki, wybitny uczony, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek PAN. Informację tą potwierdził telefonicznie w dniu 5 marca 1984 syn zmarłego Kazimierza Kumanieckiego, prof. Jerzy Kumaniecki[1].
Tekst Hymnu Polski Podziemnej drukowany był, chyba po raz pierwszy w antologii Krwawe i Zielone (1943). Pseudonim autora nie został tam podany.
W artykule Władysława Bartoszewskiego pt. Powstanie Warszawskie - i dni lata 1944 („Tygodnik Powszechny" nr 31/1982) podany jest również tekst tego hymnu.
HYMN POLSKI PODZIEMNEJ
Naprzód do boju żołnierze
Polski Podziemnej za broń —
Boska potęga nas strzeże
Woła do boju was dzwon!
Godzina pomsty wybija
Za zbrodnie, męki i krew!
Do broni! Jezus Maryja,
Żołnierski woła nas zew! bis
Za naszą wolność i waszą
Bracia — chwytajmy za miecz —
Śmierć ani trud nas nie straszą,
Zwycięski Orle nasz leć!
Godzina pomsty wybija
Za zbrodnie, męki i krew!
Do broni! Jezus Maryja,
Żołnierski woła nas zew! bis
Zorza wolności się pali
Nad Polską idących lat —
Moc nasza przemoc powali
Nowy dziś rodzi się świat! bis
Godzina pomsty wybija
Za zbrodnie, męki i krew!
Do broni! Jezus Maryja,
Żołnierski woła nas zew! bis
Tadeusz Szewera, w powołanej tu już książce podaje, że słowa hymnu ułożył nieznany autor o pseudonimie „Aniela", zaś muzykę napisał, również nieznany autor o pseudonimie „Pochmurny".
W książce Jarosława Czerwieńskiego i Wincentego Zatorskiego Byleś Polsko Wolną Była (Kraków 1988), wydanej w drugim obiegu podano, że piosenkę Naprzód do boju żołnierze (hymn Polski Podziemnej) napis Stanisława Müller - „Aniela" w roku 1942, a melodię „Pochmurny" - NN. Pod spodem jest notka: Stanisława Müller - ps. „Olga" (?-1944 porucznik AK, poległa po natarciu na niemieckie stanowiska przy ul. Zagościniec w drugim dniu Powstania.
Przypisy:
- ↑ Kazimierz Kumaniecki, urodzony w Krakowie w roku 1905, był synem profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kazimierza Władysława Kumanieckiego. Był profesorem filologii klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie okupacji był członkiem TAP (Tajna Armia Polska), która później weszła w skład Armii Krajowej. Po Powstaniu Warszawskim był ostatnim redaktorem Biura Informacyjno-Prasowego (BIP) Komendy Głównej AK, w okresie, gdy Komendantem mym AK był gen. L. Okulicki -„Niedźwiadek". Prof. dr Kazimierz Kumaniecki zmarł 8 czerwca 1977 roku.
Źródło: http://www.bliskopolski.pl/muzyka/piesni-patriotyczne/wojenne-i-partyzanckie/naprzod-do-boju-zolnierze-hymn-polski-podziemnej/
0 komentarze:
Prześlij komentarz