czwartek, 19 września 2013

Kim jest prawdziwy Polak?


Polskość zobowiązuje, historia uczy, przyszłość zależy od nas.


Był na Neonie kiedyś ciekawy i mądry bloger - Jerzy Wawro. Ale przeszkadzał; i były nawoływania do jego usunięcia. Komu przeszkadzał? Kolaborantom?
- zob: Jerzy Wawro, "Kolaboranci i patrioci".




Napisałem wcześniej, na tym portalu, że dla mnie patriotyzm jest konsekwencją oparcia się o wartości, takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna. Z tego wyrastają konkretne postawy i poglądy oraz decyzje w krytycznych momentach. Bo gadać to sobie można...

Czy prawdziwy Polak musi być katolikiem? Niekoniecznie, ale w większości tak jest. Czy innowierca może być patriotą – oczywiście, było wiele takich przypadków. Ale nie o to chodzi - chodzi o to, że krzyż i chrześcijaństwo jest symbolem nie tylko religijnym ale też kulturowym. W wielu krajach Europy a także w samej Europie, a szczególnie u nas, we Włoszech czy w Irlandii.



Próbując określić naszą polską narodową tożsamość zauważamy, że nie sposób uciec od naszej polskiej chrześcijańskiej historii i chrześcijańskiej kultury. Historyczną datą powstania Polski jest jej Chrzest w 966 roku. Przed Bitwą pod Grunwaldem śpiewano Bogurodzicę, która przez lata była nieoficjalnym hymnem. Pieśń Boże Coś Polskę, śpiewana bardzo uroczyście w Kościołach od lat podbudowywała Polaków. Podobnie jak Pieśń Konfederatów Barskich. Rota. Wiele pieśni legionowych, wojskowych, harcerskich – tam wszędzie mamy połączenie wiary katolickiej i polskości. Choćby „My chcemy Boga w książce w szkole…” śpiewane przez antykomunistyczną opozycję. Tylko pod tym krzyżem…” doprowadzaliśmy w latach osiemdziesiątych na pielgrzymkach do szału pilnujących nas milicjantów.
I jest to tak trwale wpisane w naszą kulturę, że żaden wyrok, żadne nowe idee, żadne reguły postępu tego nie zmienią. Podobnie jak setki chamskich komentarzy na forach internetowych i w blogosferze.

Adam Mickiewicz pisał „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem – Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Co oznacza to zdanie? Bynajmniej nie, że niekatolik nie może być Polakiem czy patriotą. Oczywiście, że może. Chodzi jednak o to że wiara i patriotyzm są cechą wspólną, bo taka jest polska kultura. Nasi przodkowie byli chrześcijanami i oni budowali potęgę Polski, a potem walczyli w różny sposób o jej odbudowę. Wyjątki się zdarzają i zdarzały – mieliśmy wielkich patriotów nie chrześcijan, mieliśmy chrześcijan zdrajców (pytanie na ile byli oni chrześcijanami). Pytanie zasadnicze jest jednak takie: czy ktoś otwarcie zwalczający Kościół Katolicki, wiarę Naszych Ojców może być nazwany patriotą? Wg mnie nie może. Dla mnie taka osoba jest koaborantem, kimś, kto kala własne gniazdo. O pobudkach tutaj nie miejsce aby się rozpisywać; zazwyczaj jednak wynikają one z nienawiści do Boga, Polski i Polaków.

Adam Mickiewicz napisał też inne, ważne słowa na ten temat:
Mówisz: Niech sobie ludzie nie kochają Boga,
Byle im była cnota i Ojczyzna droga.
Głupiec mówi: Niech sobie źródło wyschnie w górach,
Byleby mi płynęła woda w miejskich rurach
.

Dlatego nasz wieszcz narodowy przekonywał: "Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem. Jak ktoś tego nie rozumie albo udaje, że nie rozumie to albo jest ignorantem albo kolaborantem.



Kim jest kolaborant?
Kolaboracja współpraca z nieprzyjacielem, okupantem (zwł. z hitlerowcami w czasie 2. wojny świat.)
kolaborant, kolaboracjonista ten, kto współpracuje z wrogiem, zaborcą, kto kolaborował z faszystowskimi Niemcami w czasie 2. wojny świat.
/Słownik wyrazów... Kopalińskiego

Co oznacza słowo patriota?
Patriotyzm (łac. patria,-ae = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.
/Wikipedia

Nie wolno Innowiercom i niewierzącym odmawiać prawa do identyfikowania się z polskością. Wspomnieć możemy choćby Berka Joselewicza. Wystarczy przejrzeć listę katyńską, by zobaczyć dla ilu z pomordowanych żołnierzy to nie krzyż był znakiem z którym identyfikowali się religijnie. Ale na pewno to krzyż był znakiem z którym identyfikowali się patriotycznie. Bo pod sztandarem z napisem :”Bóg, Honor, Ojczyzna” szli do boju za te wartości.
My też musimy walczyć o polskość i katolickość. Z tolerancją dla mniejszości. Ale tylko z tolerancją, a nie admiracją. /Skanderbeg.



Roman Dmowski, człowiek dzięki którego koncepcjom politycznym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli w swojej książce „Kościół, naród, państwo” napisał: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę.
USIŁOWANIE ODDZIELENIA U NAS KATOLICYZMU OD POLSKOŚCI, ODERWANIA NARODU OD RELIGII I OD KOŚCIOŁA, JEST NISZCZENIEM SAMEJ ISTOTY NARODU”

Czytaj też:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

.