sobota, 9 lipca 2016

13 najważniejszych decyzji szczytu NATO w Warszawie


Obrady Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie pokazały, z jak wieloma zagrożeniami i wyzwaniami musi się mierzyć NATO. Dlatego w stolicy Polski w ciągu dwóch dni - 8 i 9 lipca - zapadło kilkanaście decyzji istotnych nie tylko dla samych państw członkowskich Sojuszu, ale dla świata w ogóle. Najważniejsze z punktu widzenia Polski decyzje zapadły w piątek. Kolejne - dotyczące m.in. wsparcia dla Ukrainy, Gruzji i kwestie dot. arsenału atomowego były dyskutowane w sobotę.

Stany Zjednoczone nie zamierzają biernie przyglądać się imperialnej polityce Moskwy. Obama naciskał, by Władimir Putin działał zgodnie z zasadami, przyjętymi w porozumieniach mińskich. - W czasie spotkania komisji NATO-Ukraina uzgodniliśmy nowy kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Angela Merkel, spotkaliśmy się z prezydentem Petro Poroszenką i potwierdziliśmy nasze wsparcie dla integralności politycznej Ukrainy - podkreślił amerykański prezydent.

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie przedstawicieli Rady NATO z rosyjskimi ambasadorami. - Jesteśmy zgodni co do tego, że nie możemy pozwolić na to, żeby Rosja działała tak, jak dawniej bez spełnienia zobowiązań z Mińska - oświadczył Obama.

- NATO wysyła jasny sygnał: będziemy bronić każdego członka Sojuszu - zapewnił prezydent USA w przemówieniu, kończącym obrady wielkiego szczytu NATO w Warszawie.

Oto 13 najważniejszych decyzji szczytu NATO w Warszawie:

1. Szczyt poinformował oficjalnie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu przez rozmieszczenie czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. USA będzie państwem ramowym batalionu w Polsce, Kanada - na Łotwie, Niemcy - na Litwie, a Wlk. Brytania - w Estonii. Do Polski ma też trafić 150 żołnierzy brytyjskich.

2. Prezydent USA Barack Obama poinformował, że oprócz 1000-osobowego batalionu, w Polsce znajdzie się dowództwo amerykańskiej brygady pancernej i komponenty dywizji, łącznie z dowództwem, które będzie kontrolowało działania batalionów także w państwach bałtyckich. 3. Ogłoszono wstępną gotowość operacyjną systemu obrony balistycznej. NATO przejęło od USA dowodzenie nad projektem. Jego oficjalnym zadaniem będzie obrona przed pociskami, które mógłby w stronę Europy wysłać Iran.

4. NATO i Unia Europejska podpisały pierwsze w historii porozumienie o wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. w kwestii zagrożeń hybrydowych i ataków cybernetycznych ze strony Rosji.

5. NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Jak mówił sekretarz generalny Jens Stoltenberg, Sojusz potępia "umyślne destabilizowanie sytuacji" na wschodzie Ukrainy przez Rosję.

6. Zdecydowano także, że NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. 7. NATO uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym, głównie wokół wybrzeży Libii, by walczyć tam z przemytnikami ludzi i broni oraz, by pomóc w egzekwowaniu embarga na dostawy broni do tego kraju nałożonego przez ONZ. 8. Podjęto też decyzję o wydłużeniu misji NATO w Afganistanie poza rok 2016. Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, obejmująca wsparcie, szkolenie i doradztwo sił bezpieczeństwa w Afganistanie - mówił sekretarz generalny NATO. Kraje i partnerzy NATO, bez USA, potwierdziły zobowiązania dotyczące wsparcia finansowego sił Afganistanu w wysokości miliarda dolarów rocznie - do 2020 roku. Rząd Afganistanu zobowiązał się do wdrażania reform, poszanowania praw człowieka i walki z korupcją.

9. NATO zapewniło też o swoim "zaangażowaniu" w dbanie o potencjał broni konwencjonalnej oraz broni nuklearnej, pośrednio kierując te uwagi w stronę Rosji. W trakcie obrad zaznaczono, że możliwości wojskowe Sojuszu w tym względzie "są bez porównania większe niż jakiegokolwiek adwersarza" - napisała agencja Reutera.

10. Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że 18 lipca odbędzie się w Londynie parlamentarne głosowanie ws. odnowienia brytyjskiego systemu odstraszania nuklearnego. Nowy system powinien zastąpić wysłużony już "Trident", który działa nieprzerwanie od 1994 r. w oparciu o cztery łodzie podwodne wyposażone w pociski i głowice jądrowe patrolujące stale przestrzeń morską.

11. Uznano, że Gruzja poczyniła "wielki postęp" na drodze ku członkostwu w NATO. Sojusz podkreślił, że "wyraźnie wspiera wysiłki podejmowane przez Gruzję, jeżeli chodzi o integralność terytorialną i suwerenność".

12. Zapowiedziano kontynuację szkoleń irackich oficerów w Jordanii i rozpoczęcie szkoleń w samym Iraku. - To wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani walczyć z terroryzmem - podsumował Stoltenberg.

13. Uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

źródło: http://www.tvn24.pl


0 komentarze:

Prześlij komentarz

.