sobota, 5 lipca 2014

Czy można lubić rosyjską muzykę?

Czy ja jestem jakiś nienormalny? Może niepoprawny? Dlaczego lubię popularną muzykę rosyjską?
Oto niektóre utwory, które mi zapadły w pamięci na przestrzeni kilku, a może nawet kilkunastu lat. Najstarszy utwór jaki udało mnie się przypomnieć to Ruki Vverh - Dziewczonki. Z dawnyh czasów pamiętam też Fabrika - Devushki fabrichnie i Profile - Poljubila gada.

Uczyłem się kiedyś języka rosyjskiego w szkole przez wiele lat, ale nigdy się go nie nauczyłem. I nie rozumiem jak ktoś mówi (np. w TV) po rosyjsku. I mówiąc szczerze nie chcę się go nauczyć.

Przy całym moim krytycznym stosunku do rosyjskiej polityki imperialnej te kulturalne fascynacje rosyjską kulturą, literaturą i muzyką, jak się wydaje są niezmienne.

Najlepsza książka dla mnie to Mistrz i Małgorzata - Michała Bułhakowa. Mam ją wgraną w smarfonie, na e-czytniku i w formie papierowej. Zawsze jest pod ręką, i zaglądam do niej co pewien czas. Serial z 2005-go roku pod tym tytułem to dla mnie arcydzieło w skali światowej. Też mam zawsze pod ręką. 

Ale wracając do rosyjskiej muzyki. Nie da się ukryć, że jest ona bardzo melodyjna i łatwo wpada w ucho. Przynajmniej moje. Potem ściągam z Internetu mp3-ki nagrywam płytki do słuchania w aucie podczas jazdy. Żeby nie było - słucham różnej muzyki, także poważnej; w różnych stylach, gatunkach i językach. Oto poniżej niektóre moje ulubione utwory rosyjskie, z różnych czasów:

1. Сергей Трофимов - Аристократия помойки


2. группа Весна - Белые крылья любви минус


3. Русский Стилль Уходи мой милый


4. группа "Весна - Самый близкий человек


5. Profile - Полюбила гада


6. ФАБРИКА - Девушки фабричные


7. Oлег Пахомов & РУССКИЙ СТИЛЛЬ: Белая черемуха 


8. гр.РУССКИЙ СТИЛЛЬ - Прости


9. Ruki Vverh - Dziewczonki


10. Ирина Круг, Алексей Брянцев - Просто Ты Одна


11. Группа Весна - Я Сама...

1 komentarze:

  1. Znam tą muzykę gdzieś od 10 lat. Brzmią dokładnie tak samo. Jeszcze Kraski miewały ciekawe projekty.Z reszta to ta sama nisza co diskopolo. W koło ta sama muzyka. A przecież mają fajnych wykonawców jak Bilan, Własowa czy Gagarina może lepiej ich pokazać.

    OdpowiedzUsuń

.